3 marca 2021

Co warto wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji lilii?

Lilie zaliczane są do wieloletnich roślin cebulowych. Cieszą się one dość dużą popularnością w wielu ogrodach. Są łatwe w uprawie, bardzo odporne, a dodatkowo pięknie się prezentują, dzięki czemu są chętnie wybierane. Kwiaty te przyjmą się na każdym podłożu, jeśli tylko zatroszczymy się o jego odpowiednią strukturę oraz właściwy drenaż. Specjalisty z dziedziny ogrodnictwa podają jednak, że ich najpiękniejsze kwitnienie uzyskuje się na próchniczej glebie o lekko kwaśnym odczynie.

Ważne informacje o hodowli

Jeśli zależy nam na uzyskaniu pięknych kwiatów i ozdoby ogrodu to w miejscach nasłonecznionych lub ewentualnie w półcieniu warto posadzić lilie. Cebulki należy umieścić w ziemi na głębokości odpowiadającej co najmniej ich obwodowi. Są to rośliny dość duże, więc należy unikać ich nadmiernego zagęszczenia. Lilie nie lubią przesadzania, więc warto tego unikać.

Kwiaty i łodygi

Lilia wyróżnia się pojedynczymi, nierozgałęzionymi łodygami, na których znajdują się liście. Kwiaty z kolei mogą mieć różną wielkość, kształt, a nawet kolor. Jednak każdy z nich prezentuje się pięknie i elegancko. Na koniec sezonu powinniśmy pamiętać o usunięciu tych, które uschły lub zwiędły. Po odpowiednim zabezpieczeniu cebulki lilii będą zimować w ziemi. Okrycie powinno być jednak odpowiednio grube, aby nie dopuścić do ich zmarznięcia. Przy kupowaniu lilii warto zwrócić uwagę na cebulę – im będzie ona większa tym więcej kwiatów się pojawi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *