3 marca 2021

Irysy – feeria barw w ogrodzie

Ogrodnicy decydują się na wiele różnych kwiatów w swoich ogrodach. Jednymi z tych, które z pewnością cieszą się dużą popularnością są irysy. Sprzedaż wysyłkowa różnych gatunków tych kwiatów prowadzona jest przez liczne sklepy online, w związku z czym ta bylina z pewnością jest stosunkowo łatwo dostępna dla każdego – zarówno profesjonalnego ogrodnika, jak i amatora. Nasadzenia z irysów mogą prezentować się pięknie niezależnie od tego czy właśnie kwitną czy też nie. Dodatkowo kwiaty te nie sprawiają właściwie żadnych problemów, a ich pielęgnacja jest niezwykle prosta. To więc łatwy sposób na wyjątkowy ogród.

Irysy syberyjskie – co je wyróżnia?

Kwiaty te dorastają do wysokości około 60 centymetrów, ich kwiaty są piękne i niezwykle delikatne, a dodatkowo liście są smukłe i przypominają trawę. Irysy syberyjskie są odporne na wiatry, deszcz oraz zimno. Można sadzić je nawet na podmokłym terenie bagiennym. Oprócz tego będą pięknie prezentować się w rabatach, a nawet ogródkach skalnych. Są to kwiaty powszechnie stosowane we florystyce, gdyż pięknie komponują się w wielu bukietach. Z pewnością jednak najpiękniej prezentują się jeśli posadzi się ich dużą ilość w jednym miejscu. Kwiaty te wykazują wysoką odporność na suszę, jednak zdecydowanie wolą jeśli gleba jest odpowiednio wilgotna.

Kiedy kwitną?

Okres kwitnienia irysów syberyjskich przypada na okres późnej wiosny i wczesnego lata. Jednak ich wyjątkowe liście, bardzo smukłe, które mogą przywodzić na myśl miecz, prezentują się pięknie przez okrągły rok. Gdy zawita do nas jesień zmieniają nieco kolor, gdyż stają się wówczas rdzawo złote. Zdecydowanie najlepiej czują się w pełnym słońcu, wówczas ich kwitnienie wygląda niesamowicie, jednak jest to tak bezproblemowy gatunek, że doskonale poradzi sobie również w bardziej zacienionych miejscach i będzie nas cieszyć swoim widokiem. Jeśli decydujemy się na ożywienie naszego ogrodu właśnie irysami, to warto odpowiednio wcześniej je wsadzić i poczekać na piękne kwitnienie pod koniec wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *