3 marca 2021

Lilia św. Józefa – biała wymagająca na tle innych lilii

Lilie białe wyróżniają się na swój sposób na tle innych kwiatów ze swojego gatunku. Jednak są w większości bardziej od nich wymagające. Lilie św. Józefa mają wyjątkowe śnieżnobiałe kwiaty, których średnica wynosi do 7 centymetrów. Mają niesamowity kształt gwiazdy w której wnętrzu znajdują się żółte pręciki. Lilie mają miły, a jednocześnie dość intensywny zapach. Wysokością rośliny te sięgają zwykle około 120 centymetrów. Całość oparta jest na pojedynczej, smukłej łodydze.

Uprawa lilii św. Józefa

Jest to roślina, dla której najlepszym miejscem jest całkowicie odsłonięta i nasłoneczniona przestrzeń. Ziemia powinna być utrzymywana delikatnie wilgotna. Ziemia kwasowa lub obojętna. Cebulki tej rośliny sadzi się w sierpniu, gdyż zdaniem doświadczonych ogrodników, w późniejszym czasie może dojść do ich przemarznięcia. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że cebule umieszczane są w ziemi tak wcześnie, konieczne jest ich szczelne i grube przykrycie np. liśćmi, żeby nie zmarzły.

Po pewnym czasie przesadzamy

Na jednym stanowisku lilia powinna kwitnąć przez 5 lat, gdyż gdy ten czas upłynie ziemia będzie pozbawiona niezbędnych dla niej składników odżywczych. Wówczas należy ją przesadzić w inne równie dobre miejsce i odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Lilie dobrze tolerują sąsiedztwo innych roślin, więc można je na różne sposoby komponować w ogrodzie tworząc piękne rabaty, pełne kwiatów i kolorów. Dokładnie takie, jak sobie tylko wymarzymy, a lilie z pewnością przypadną nam do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *