1 marca 2021

Kalia – piękny kwiat do pięknego ogrodu

Zefirant, Kalla albo właśnie Kalia ogrodowa, jest byliną bulwiastą z charakterystycznym kwiatostanem. Umieszczone na prostych łodygach liście mają strzałkowy kształt i są mięsiste. Pielęgnacja tej rośliny wymaga zadbania, aby posiadała ona dwa cykle – wegetacji oraz spoczynku. Jeśli chcemy hodować ją w domu, to możliwe jest to właściwie przez cały rok, wystarczy jedynie zachować 2 miesięczny okres spoczynku. Z jednej bulwy udaje się często osiągnąć nawet kilka kwiatów.

Co należy wiedzieć o pielęgnacji kalii?

Kalia najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, w ciepłych i słonecznych miejscach. Ziemia powinna być odpowiednio żyzna i wilgotna. Jeśli zależy nam aby kwiaty pojawiły się jak najszybciej, to posadzić je można już w styczniu w domu, jednak przenosiny do ogrodu powinny się odbyć dopiero gdy miną wiosenne przymrozki. Ziemia w doniczce powinna być nieustannie wilgotna, dlatego zaleca się dosyć obfite podlewanie, jednak powinno się ono rozpocząć dopiero w momencie, gdy ukażą się pierwsze kłącza. Wody nie może być jednak również nadmiernie dużo, gdyż przelanie może prowadzić do gnicia i obumierania.

Wyjątkowa roślina

Z pewnością kalia to roślina, która zwraca na siebie uwagę. Prezentuje się pięknie w każdym ogrodzie, jednak może zostać również nasadzona w dużych donicach. Musimy jedynie pamiętać, aby jej zimowanie odbywało się w chłodnym i jasnym miejscu, jak również, że gdy kwiaty przekwitną należy ograniczać podlewanie aż do jego całkowitego zaprzestania, gdy liście staną się żółte i suche. W tym czasie roślina przebywa w stanie spoczynku, który powinien trwać co najmniej 2 miesiące. Jednak już w październiku bulwy na nowo umieszcza się w doniczkach i stopniowo zaczyna podlewać. Z pewnością jest to kwiat, który wymaga poznania większej ilości zagadnień pielęgnacyjnych i odpowiedniego przygotowania. Jeśli za pierwszym razem nie uda nam się jej przezimować, lub nie zakwitnie tak pięknie jak tego oczekujemy, nie warto się zrażać i należy próbować dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *